top of page
  • Writer's picturePatrycja Żytkowiak-Wenzel

JAK WPROWADZIĆ KOLORY DO WNĘTRZA?

Updated: Apr 6, 2023


Kolory wprowadzone do pomieszczenia mają duży wpływ na nasze samopoczucie, dlatego ich dobór powinien być przemyślany. Lubisz kolor w swoim domu, ale nie jesteś pewien, jak sprawić, by dobrze wyglądały? Przedstawiamy wskazówki, które mogą Ci pomóc w tym zdaniu.


Stwórz neutralne tło dla kolorowych akcentów


Bezpiecznym sposobem na wprowadzenie intensywnego koloru jest stworzenie dla niego neutralnej bazy. Warto jest zastosować takie tło na głównych powierzchniach takich jak ściany, podłogi. Następnie można dodać więcej koloru w akcentach, takich jak pojedyncze meble, dywany, tekstylia okienne, pojedyncze ściany. Przykładowo biały jest idealną podstawą. Następnie wybierz pojedynczy akcent kolorowy, tak aby zabłysnął na tle neutralnego tła.


Rozważ ściany w tonach bieli, beżu, kości słoniowej czy szarości. Pamiętaj jednak, że w zbiorze neutralnych barw są wszelkie odcienie szarości od pastelowych po antracyt. Głęboki kolor może więc być traktowany jak neutralny, przykładowo głęboki niebieski lub zielony. Następnie możesz budować wokół niego swoją paletę kolorów. Nie zapomnij, że używanie odważnych, ciemnych kolorów we wnętrzu bywa większym wyzwaniem niż tych jasnych.


Postępuj zgodnie z zasadą 60-30-10


Zastosuj trzy główne kolory. 60% pokoju to twój dominujący kolor, 30% pokoju to twój kolor drugorzędny, a 10% to kolor akcentowy. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie koloru neutralnego w 60%, 30% w średnich tonach, a 10% w śmiałym akcencie kolorystyczny.


Postaw na subtelne i intensywne barwy


Możesz też pomyśleć o zastosowaniu jednego odważnego koloru, a następnie połączyć go z delikatnym akcentem. Na przykład głęboki królewski błękit z akcentami szampańskiego złota lub mocny musztardowy żółty z bladym liliowym. Połączenie odważnego koloru z czymś delikatniejszym pomaga stworzyć równowagę.


Śmiałe kolory zastosuj w pomieszczeniach, w których spędzasz mniej czasu


Pomimo tego, że zdecydujesz się na intensywne barwy to możesz nie chcieć ich w pomieszczeniach, w których spędzasz najwięcej czasu. Przykładowo żywa czerwona ściana w sypialni, może zakłócić wypoczynek. Intensywny fiolet nie sprawdzi się w pomieszczeniu, w którym pracujesz czy się uczysz. Świetne pomieszczenia do eksperymentowania z odważniejszymi odcieniami to WC, przedpokoje, jadalnie i pomieszczenia przejściowe.


Skorzystaj z pomocy profesjonalisty


Jeśli nadal masz problemy z doborem palety kolorów dla Twojego domu, to mogę Ci pomóc! Dzięki doświadczeniu w realizacji projektów w różnych wnętrzach i stylach, mogę stworzyć niestandardowe rozwiązania projektowe, aby dopasować się do Twojej osobowości i stylu życia.

6 views0 comments

Comments


bottom of page