top of page
  • Writer's picturePatrycja Żytkowiak-Wenzel

PRACA ZDALNA: TWORZENIE DOMOWEGO BIURA Z MYŚLĄ O RÓWNOWADZE I FUNKCJONALNOŚCI

Updated: Apr 6, 2023


W czasach, gdy praca zdalna stała się codziennością dla wielu z nas, przestrzeń, w której pracujemy, zyskuje na znaczeniu. Charakter miejsca do pracy ma ogromny wpływ na naszą produktywność, samopoczucie i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. W związku z tym, tworzenie funkcjonalnego, ale jednocześnie oddzielonego miejsca pracy w domu staje się priorytetem.


Domowe biuro można porównać do wyspy na oceanie codzienności. Jest to miejsce, gdzie możemy skoncentrować się na naszych obowiązkach zawodowych, oddzielając się od fal codziennych spraw i obowiązków domowych. Właśnie dlatego, warto zadbać o stworzenie przestrzeni, która będzie zarówno praktyczna, jak i komfortowa.


Jedną z kluczowych kwestii podczas planowania domowego biura jest wybór odpowiedniego miejsca. Idealne rozwiązanie to pomieszczenie odizolowane od hałasu i zgiełku domowego życia, gdzie będziemy mogli swobodnie pracować, niezakłócani przez czynniki zewnętrzne. Dobrym pomysłem jest przekształcenie nieużywanej przestrzeni, takiej jak kąt pod schodami czy mały pokój, w przytulne miejsce do pracy.


Utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym jest niezwykle istotne, zwłaszcza dla osób pracujących zdalnie w pełnym wymiarze godzin. Dlatego warto zadbać o to, aby domowe biuro było miejscem wyjątkowym, ale jednocześnie zintegrowanym z resztą domu. Można to osiągnąć, tworząc strefy, które będą spełniać konkretne funkcje. Polskie mieszkania mają często niewielki metraż więc wyznaczenie miejsca, które będzie odpowiednie do zaaranżowania na kącik pracy może być nie lada wyzwaniem jednak warto się pochylić nad tym zadaniem. Na przykład, kącik do czytania dla dzieci może stanowić spokojne miejsce do pracy dla rodzica.


Poniższe kroki ułatwią Ci zadanie.


Zrób plan - wybrałeś już miejsce, teraz zaplanuj przeznaczony do pracy obszar, aby wykorzystać każdy centymetr w maksymalny sposób. Uwzględnij wszystkie niezbędne sprzęty do pracy i przestrzeń na krzesło. Rozważ wykorzystanie przestrzeni w pionie (nad biurkiem i pod nim).


Meble - po planowaniu przychodzi czas na wybór mebli, jeśli masz ograniczoną przestrzeń spróbuj użyć wielofunkcyjnych mebli. Zainwestuj w odpowiednie biurko. Powinno być wygodne, zapewniać wystarczającą ilość miejsca do pracy i dużo miejsca do przechowywania. Drugim ważniejszym meblem jest dobre krzesło. Spędzasz godziny w swoim fotelu biurowym; ergonomia jest tu najważniejsza, wygodne siedzenie jest warte każdego grosza.


Opanuj swoją technologię - niewiele można zrobić, aby upiększyć komputer, drukarkę i telefon, ale można ukryć nieestetyczne kable. Spróbuj trzymać je w taki sposób, aby znajdowały się blisko gniazdek lub skorzystaj z maskownic. Dzięki temu przestrzeń będzie czysta i zorganizowana. Staraj się utrzymywać porządek na biurku.


Oświetlenie - dlaczego biura często wybierają sterylne, zimne oświetlenie, które sprawia, że czujesz się jak pod mikroskopem? Ponieważ znają jedną podstawową zasadę pracy: dobre oświetlenie ułatwia pracę. Jeśli to możliwe, warto wybrać pomieszczenie z oknem, które pozwoli na wprowadzenie światła do wnętrza. W przypadku braku dostępu do światła dziennego, warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie sztuczne. Wybierz oświetlenie przeznaczone do pracy, zarówno górne jak i lampki biurkowe. To ostatnie szczególnie będzie ważne w okresie zimowym, kiedy brakuje nam naturalnego światła.


Dekorowanie - jest to ostatni etap i często niesłusznie pomijany. Zacznij od koloru farby. Kolory takie jak szary, granatowy, zielony, a nawet czarny dodadzą wyrafinowania i profesjonalizmu. Możesz też kolorem lub okładziną ścienną „wyznaczyć” miejsce do pracy. Czasem wystarczy, że będzie to tylko przestrzeń nad biurkiem. Dodaj rośliny, jeśli to możliwe, sztukę lub coś na co lubisz patrzeć. W ten sposób będzie Ci się przyjemniej pracowało.


Podsumowując, tworzenie domowego biura to sztuka równoważenia między funkcjonalnością a komfortem. Odpowiednie miejsce, przemyślane rozwiązania przestrzenne i dbałość o detale sprawią, że nasza wyspa na oceanie codzienności stanie się przystanią.

15 views0 comments

Commentaires


bottom of page